İddia: Erdoğan ve Esad görüşecek; kritik zirve için iki ülkenin ismi öne çıktı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın buluşacağı, görüşmenin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyaretinden sonra netleşeceği öne sürüldü. 

Türkiye gazetesi kritik zirvenin startının 11 Haziran’da başladığını aktararak, toplantının eylüle kadar yapılması düşünülürken nerede yapılacağının henüz bilinmediğini de ekledi. 

Haberde, “Rusya, Körfez ülkeleri ve Irak öne çıkıyor. Şam yönetimi, hazırlıklarını komşusu Irak’a göre yapıyor. Ankara ise sürecin sessiz yürütülmesini ve görüşmenin heyetler düzeyinde değil lider odaklı olmasını istiyor. Ayrıca haricî bir ülkenin toplantıya katılmaması talep ediliyor. Görüşmenin hangi ülkede olacağı, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Türkiye ziyareti sonrası netlik kazanacak”. ifadelerine de yer verildi. 

Öte yandan Şam yönetiminin, iyi niyet göstergesi olarak Türk askerinin birkaç noktadan çekilmesini istediğini söyledi. Türkiye’nin ise “PKK/YPG ve DEAŞ dâhil bütün tehdit unsurlarına karşı birlikte hareket edelim” önerisinde bulunduğu aktarıldı.

Selvi, “Erdoğan-Esed görüşmesi biraz zaman alacak” demişti 

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, “Güvenilir kaynaklar çok kısa bir sürede görüşülmesini öngörmüyorlar. ‘Erdoğan-Esed görüşmesi biraz zaman alacak’ diyorlar. Kısa vadede bir görüşme beklemiyorlar” ifadelerini kullanmıştı. 

Hürriyet yazarı Selvi: Erdoğan-Esed görüşmesi biraz zaman alacak


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x